Tallinn Orienteering Week 7-13.08.2016
TOW1 Sprint
7.08.2016 Kadrioru Park (Course setter: Raido Mitt)
M12  M14  M16  M18  M20  M21A  M21B  M21C 
W12  W14  W16  W18  W20  W21A  W21B  W21C 

M12
1790m 12KP Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1018 Topias Muukkonen          SK Uusi         FIN 00:09.21  00:09.21   
   2.  1001 Tatu Aaltonen             Lynx            FIN 00:10.34     +1:13   
   3.  1020 Anton Packalen            Lynx            FIN 00:10.49     +1:28   
   4.  1029 Joonatan Vuorensola       Lynx            FIN 00:10.58     +1:37   
   5.  1024 Konstantin Simanov        Team SPIRIT     RUS 00:11.12     +1:51   
   6.  1011 Matvey Kalinin            Tropa           RUS 00:11.19     +1:58   
   7.  1027 Maksim Timokhin           ETG             RUS 00:11.22     +2:01   
   8.  1010 Filip Janowski            KS Spójnia Wars POL 00:11.31     +2:10   
   9.  1016 Markus Maronen            Lynx            FIN 00:11.43     +2:22   
  10.  1015 Louis Krekels             Trol Belgium    BEL 00:12.06     +2:45   
  11.  1008 Anton Forsström           OK Botnia       FIN 00:12.13     +2:52   
  12.  1012 Timofey Khramov           VelNovgorod     RUS 00:12.18     +2:57   
  13.  1026 Ivan Syralev              Velikii Novgoro RUS 00:12.19     +2:58   
  14.  1003 Axel Balck                Täby OK         SWE 00:12.33     +3:12   
  15.  1013 OLEG KOMAROV              KALINKA - Spb   RUS 00:12.42     +3:21   
  16.  1028 Toon Van Bruggen          Trol Belgium    BEL 00:12.56     +3:35   
  17.  1023 Danila Piskarev           Moscow Compass  RUS 00:14.27     +5:06   
  18.  1000 Kaspar Aadli              SK Saue Tammed  EST 00:15.01     +5:40   
  19.  1006 Niclas Ekwik              Lynx            FIN 00:15.32     +6:11   
  20.  1009 Noel Gustafsson           Lynx            FIN 00:15.46     +6:25   
  21.  1014 Rasmus Koponen            Lynx            FIN 00:16.21     +7:00   
  22.  1022 Tomasz Piesiewicz         Orkan Ostróda   POL 00:18.36     +9:15   
  23.  1017 Raiden Metsa                              EST 00:19.01     +9:40   
  24.  1031 Arnaud Mazy                               EST 00:19.21    +10:00   
  25.  1025 Vsevolod Stepanov                         RUS 00:22.06    +12:45   
  26.  1004 Herkus Pijus Čaplikas     Takas OK        LTU 00:23.25    +14:04   
  27.  1030 Serhii Hlushko                            UKR 00:38.15    +28:54   
       1002 Jan Antonowicz            UNTS Warszawa   POL DNS                  
       1021 Kaapo Peura               Espoon Suunta   FIN DNS                  
       1005 Emil Eensaar              Tartu SUKL      EST DNS                  
       1019 Sven-Andres Niglas        RSK Jõhvikas    EST DNS                  
       1032 florentin lovens                          EST DNS                  
M14
1990m 13KP Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1062 Karim Mbembela            Lynx            FIN 00:08.36  00:08.36   
   2.  1084 Oskar Raudne                              EST 00:08.40     +0:04   
   3.  1063 Arseni Mironov            Kamvol          BLR 00:08.43     +0:07   
   4.  1070 Ragnar Rooba              Rakvere OK      EST 00:09.04     +0:28   
   5.  1069 Arttu Peltola             Lynx            FIN 00:09.18     +0:42   
   6.  1067 Stanisław Pachnik         UKS Orientpark. POL 00:09.22     +0:46   
   7.  1060 Matias Koponen            Lynx            FIN 00:09.23     +0:47   
   7.  1061 Matias Maronen            Lynx            FIN 00:09.23     +0:47   
   9.  1052 Otto Balck                Täby OK         SWE 00:09.26     +0:50   
  10.  1056 Nikiforov Egor            TechnoPort      RUS 00:09.45     +1:09   
  11.  1072 Kasperi Salo              Punkalaitumen K FIN 00:10.10     +1:34   
  12.  1064 Vertti Myllärinen         Lappeen Riento  FIN 00:10.48     +2:12   
  13.  1066 Maciej Nowakowski         BKS Wataha Wars POL 00:10.53     +2:17   
  14.  1053 Andrey Borevich           St-Petersburg   RUS 00:11.03     +2:27   
  15.  1073 Ivan Savelev              Orienta-Kuncevo RUS 00:11.16     +2:40   
  16.  1065 Finn Morten Nolte         TSV Nusse       GER 00:11.17     +2:41   
  17.  1057 Jan Gobec                 OK Vihor - Croa CRO 00:11.58     +3:22   
  18.  1055 Michał Czernicki          BKS Wataha Wars POL 00:11.59     +3:23   
  18.  1050 Mihkel Abram              Saue Tammed     EST 00:11.59     +3:23   
  20.  1074 Richard Slama             ATU Kosice      SVK 00:12.02     +3:26   
  21.  1071 Anders Larsson Rosenvold  Porsgrunn o-lag NOR 00:12.13     +3:37   
  22.  1081 Robert Biskop                             EST 00:12.49     +4:13   
  23.  1078 Kaarel Tampuu             SRD             EST 00:13.17     +4:41   
  24.  1059 Kacper Kanarek            BKS Wataha Wars POL 00:13.19     +4:43   
  25.  1079 Jaan Peeter Viljamaa      TON             EST 00:14.24     +5:48   
  26.  1075 Michal Slama              ATU Kosice      SVK 00:15.50     +7:14   
  27.  1058 Zebastian Jönsson         OK Triangeln    SWE 00:18.01     +9:25   
  28.  1080 Eric Voolaid                              EST 00:18.19     +9:43   
  29.  1076 Nikita Zaichikov          Moscow Compass  RUS 00:22.06    +13:30   
  30.  1054 Daniil Bykov              Moscow Compass  RUS 00:23.33    +14:57   
       1077 Marcis Zarins                             LAT DNS                  
       1051 DANILA BALANDIN           ULYANOVSK       RUS DNS                  
       1068 Otso Pajuoja              Espoon Suunta   FIN DNS                  
M16
2270m 15KP Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1102 Henrik Asklöf             Lynx            FIN 00:09.39  00:09.39   
   2.  1114 Grigorii Shmelev          Moscow Compass  RUS 00:10.03     +0:24   
   3.  1119 Augusts Velde             Azuolas OK      LTU 00:10.35     +0:56   
   4.  1113 Sander Pritsik            Rakvere Ok      EST 00:10.39     +1:00   
   5.  1112 Fedor Predko              O-Sestroretsk   RUS 00:10.45     +1:06   
   6.  1105 Pyry Eskelinen            Raja-Karjalan S FIN 00:10.52     +1:13   
   7.  1120 Homze Daniil                              BLR 00:11.02     +1:23   
   8.  1107 Kustu Künnapas            HOK             EST 00:11.18     +1:39   
   9.  1106 Mati Kiisler              SRD SK          EST 00:11.28     +1:49   
  10.  1103 Aleksei Beliakov          Moscow Compass  RUS 00:11.42     +2:03   
  11.  1110 Lauri Partanen            Hyvinkään Rasti FIN 00:12.12     +2:33   
  12.  1104 Ilya Degtyarev            Icarus          RUS 00:12.22     +2:43   
  13.  1118 Siim Turban               Rakvere OK      EST 00:12.38     +2:59   
  14.  1116 Grzegorz Słoma            UKS Orientpark. POL 00:13.48     +4:09   
  15.  1117 Gleb Stepanov                             RUS 00:14.14     +4:35   
  16.  1115 Håvard Birkeland Skriubak Porsgrunn o-lag NOR 00:16.00     +6:21   
       1109 Kacper Michalak           Spójnia Warszaw POL MP                   
       1111 Oskari Pirinen            Keski-Karjalan  FIN DNS                  
       1108 Raiko Marrandi            JOKA            EST DNS                  
M18
2680m 17KP Start: Elisa
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1150 Dusan Slama               ATU Kosice      SVK 00:10.29  00:10.29   
   2.  1149 Andres Rõõm               OK Ilvess       EST 00:10.33     +0:04   
   3.  1153 Aapo Viippola             Oulun Tarmo     FIN 00:10.53     +0:24   
   4.  1152 Kaarel Vesilind           SRD             EST 00:11.28     +0:59   
   5.  1143 Yau Man Klinsman Chu      Hong Kong Orien HKG 00:11.36     +1:07   
   6.  1147 Oskari Niemi              Lappeen Riento  FIN 00:11.41     +1:12   
   7.  1148 Andrey Prozorov           Orienta-Kuncevo RUS 00:12.08     +1:39   
   8.  1141 Markus Adenstedt          Orienteering Kl AUT 00:13.50     +3:21   
   9.  1140 Martin Aadli              SK Saue Tammed  EST 00:16.03     +5:34   
       1144 Kiur Erik Eensaar         Ilves           EST DNS                  
       1145 Aleksi Hellman            MS Parma        FIN DNS                  
       1146 Oliver Kütt               Ilves           EST DNS                  
       1154 Krister Kasemaa                           EST DNS                  
       1165 Krister Kasemaa                           EST DNS                  
       1166 Krister Kasemaa                           EST DNS                  
M20
3070m 20KP Start: Elisa
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1178 Eero Heinonen             MS Parma        FIN 00:12.38  00:12.38   
   2.  1181 Michal Wolowczyk          UNTS Warszawa   POL 00:13.32     +0:54   
   3.  1180 Rimmo Rõõm                OK Ilves        EST 00:13.50     +1:12   
   4.  1176 Leo Graumann              ESV Lok Berlin- GER 00:14.05     +1:27   
   5.  1177 Michael Hallett           Bristol Oriente GBR 00:14.17     +1:39   
       1179 Rando Marrandi            JOKA            EST DNS                  
       1175 Tomass Andersons          OK Alnis - JNSC LAT DNS                  
       1174 Andreas Aadli             SK Saue Tammed  EST DNS                  
M21A
3550m 23KP Start: Elisa
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1254 Sergei Rjabõškin          SRD SK          EST 00:12.24  00:12.24   
   2.  1255 Leon Russell - Keely      Lillomarka OL   AUS 00:12.36     +0:12   
   3.  1202 Aleksi Anttolainen        Lahden Suunnist FIN 00:12.44     +0:20   
   4.  1211 Roman Guseinov            SRD             RUS 00:13.08     +0:44   
   5.  1274 Krzysztof Wolowczyk       UNTS            POL 00:13.09     +0:45   
   6.  1221 Tuomas Kari               Angelniemen Ank FIN 00:13.15     +0:51   
   7.  1209 Markku Elo                Angelniemen Ank FIN 00:13.17     +0:53   
   7.  1275 Anton Salmenkyla                              00:13.17     +0:53   
   9.  1231 Aleksei Lakhmanov         Nord-West       RUS 00:13.18     +0:54   
  10.  1212 Ollipekka Heikkilä        Lynx            FIN 00:13.20     +0:56   
  11.  1248 Lari Pernu                Espoon Suunta   FIN 00:13.26     +1:02   
  12.  1272 Anssi Vesanto             Espoon Suunta   FIN 00:13.27     +1:03   
  13.  1259 Eskil schöning            Pan Aarhus      DEN 00:13.38     +1:14   
  14.  1234 Aleksi Leskinen           Lynx            FIN 00:13.39     +1:15   
  15.  1210 Karol Galicz              BKS Wataha Wars POL 00:13.46     +1:22   
  16.  1241 Jani Myllärinen           KooVee          FIN 00:13.48     +1:24   
  17.  1214 Aleksi Ilmonen            Jamsan Retki-Ve FIN 00:13.49     +1:25   
  18.  1267 Ats Sõnajalg              KEK RSK         EST 00:13.56     +1:32   
  19.  1222 Marek Karm                SK100           EST 00:14.09     +1:45   
  20.  1257 Matias Sankari            Lahden Suunnist FIN 00:14.12     +1:48   
  21.  1229 Ivan Kuchmenko            Järla Orienteri RUS 00:14.20     +1:56   
  22.  1265 Joni Solonen              Lahden Suunnist FIN 00:14.30     +2:06   
  23.  1239 Georgiy Mavchun           SRD SK          EST 00:14.49     +2:25   
  24.  1244 Teemu Niskanen            Lahden Suunnist FIN 00:14.55     +2:31   
  25.  1226 Taneli Korpinen           MS Parma        FIN 00:14.57     +2:33   
  26.  1233 Kin Wai Lee               OK Södertörn    HKG 00:15.14     +2:50   
  27.  1237 Yui Kan Raphael Mak       Metropolitan Or HKG 00:15.23     +2:59   
  28.  1240 Egor Miterev              Orienta-Kuncevo RUS 00:15.27     +3:03   
  29.  1278 Dariusz Sokalski          KU AZS WAT WARS POL 00:15.38     +3:14   
  30.  1218 Mantas Jusas              ISK G-Sportas   LTU 00:15.40     +3:16   
  31.  1258 Douglas SCHMITZ           COPA            BRA 00:15.56     +3:32   
  32.  1227 Jussi Koskinen            OC Toffee       FIN 00:16.14     +3:50   
  33.  1235 Kuan YU Lin                               TWN 00:16.43     +4:19   
  34.  1271 Gediminas Trimakas        ISK G-Sportas   LTU 00:16.50     +4:26   
  35.  1204 Stefan Buhler             USV TU Dresden  GER 00:17.16     +4:52   
  36.  1216 Jérome Jacobs             CO Liege        BEL 00:17.39     +5:15   
  37.  1260 Sergey Seleznev           Sosnovka Run    EST 00:17.41     +5:17   
  38.  1236 Grzegorz Łoniewski        KU AZS WAT WARS POL 00:18.06     +5:42   
  39.  1228 Sulev Kraam               Hää Kraam       EST 00:18.28     +6:04   
  40.  1206 Florian Demblon           CO Liege        BEL 00:18.50     +6:26   
  41.  1246 Mikhail Okhotnikov                        RUS 00:19.17     +6:53   
  42.  1276 Jussi Elo                                 EST 00:21.52     +9:28   
  42.  1273 Andres Vesilind           Nordea Spordikl EST 00:21.52     +9:28   
       1250 Artem Popov               Espoon Suunta   RUS MP                   
       1270 Reigo Teervalt            Peko            EST MP                   
       1249 jose pires                cpoc            POR MP                   
       1252 Marti Ranne                               EST DNS                  
       1253 Juuso Repo                Espoon Suunta   FIN DNS                  
       1208 Rain Eensaar              EKJ SK          EST DNS                  
       1217 Sylvain Jourdana          NORD - SK100    FRA DNS                  
       1256 Anton Salmenkylä          Helsingin Suunn USA DNS                  
       1238 Margus Marrandi           JOKA            EST DNS                  
       1203 James Atampuri Asunlawine Ghana Soccer Dr GHA DNS                  
       1220 Dagnis Kaņepe             Meridiāns OK    LAT DNS                  
       1230 Andres Käver              SK100           EST DNS                  
       1261 Kari-Pekka Seppänen       Rastikarhut     FIN DNS                  
       1262 konstantin serebrianitsck Rehns BK        RUS DNS                  
       1263 Lauri Sild                KJ SK           EST DNS                  
       1242 Nauris Neimanis           Ogre OK/SC      LAT DNS                  
       1266 Perttu Sorsa              Hiidenkiertäjät FIN DNS                  
       1243 Vili Niemi                Rajamäen Rykmen FIN DNS                  
       1268 Priit Talu                OK West         EST DNS                  
       1269 Tarmo Tarlap              Porter Racing   EST DNS                  
       1207 Davis Dislers             Ozons           LAT DNS                  
       1245 Andre Nõmm                SK Saue Tammed  EST DNS                  
       1232 Tõnis Laugesaar           Rakvere OK      EST DNS                  
       1247 Vesa Ovaska               Itä-Päijänteen  FIN DNS                  
       1215 Oliver Immato                             EST DNS                  
       1223 Juris Knēts               Meridiāns OK    LAT DNS                  
       1224 Olli-Pekka Koistinen      Hiidenkiertäjät FIN DNS                  
       1277 Alvar Palmen                              FIN DNS                  
       1251 Lauri Pähn                OK Võru         EST DNS                  
       1287 Silver Eensaar            Kobras          EST DNS                  
       1288 Linus Rispling            Centrum OK      SWE DNS                  
       1289 Raio Piiroja                              EST DNS                  
       1290 Julius Hakkarainen                        FIN DNS                  
M21B
2940m 18KP Climb 35m Start: Elisa
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1297 Maciej Gedziorowski       KU AZS WAT Wars POL 00:14.20  00:14.20   
   2.  1310 Lauri Ruberg                              EST 00:14.41     +0:21   
   3.  1301 Jermu Kujanpää            Lynx            FIN 00:15.59     +1:39   
   4.  1296 Vladimir Dudnikov         o-MEPHI         RUS 00:16.07     +1:47   
   5.  1316 Marek Wolowczyk           UNTS            POL 00:16.45     +2:25   
   6.  1299 Stepan Khrulev                            RUS 00:16.46     +2:26   
   7.  1309 Michael Raer              SRD SK          EST 00:17.08     +2:48   
   8.  1302 Martin Laasmaa            SK 100          EST 00:17.43     +3:23   
   9.  1298 Petri Hirvonen            Epilän Esa      FIN 00:17.56     +3:36   
  10.  1305 Vladislav Pakhomenkov     SRD             EST 00:18.32     +4:12   
  11.  1300 Oleg Koshik               SRD SK          EST 00:19.28     +5:08   
  12.  1317 Marko Laine                               FIN 00:19.44     +5:24   
  13.  1314 Herkki Suurman                            EST 00:22.06     +7:46   
  14.  1311 Mario Saare                               EST 00:23.43     +9:23   
       1315 Tomas Zdrahal             Hana Orienteeri CZE MP                   
       1307 Przemek Patejko           KS Spójnia Wars POL MP                   
       1312 Indrek Saarepera                          EST DNS                  
       1313 Vito Satrapa              OLC Wienerwald  AUT DNS                  
       1308 Danilo Piht               SK Mercury      EST DNS                  
       1303 Juho Markku               Mustalammen Pal FIN DNS                  
       1306 Andres Palk               TA OK           EST DNS                  
       1304 Tiit Olju                 Orvand          EST DNS                  
       1330 Matteo Guareschi                              DNS                  
       1331 Jaagup Toome                              EST DNS                  
M21C
2530m 17KP Climb 33m Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1340 Aleksei Spiridonov        Gaasiekspert    EST 00:12.39  00:12.39   
   2.  1337 Grzegorz Doliński         BKS Wataha Wars POL 00:13.46     +1:07   
       1339 Jevgeni Shejanov          SRD SK          RUS DNS                  
       1338 Jürgen Karvak                             EST DNS                  
W12
1470m 9KP Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1365 Salla Isoherranen         Lynx            FIN 00:08.06  00:08.06   
   2.  1364 Maria Eller               HOK             EST 00:08.12     +0:06   
   3.  1372 Birgit Rõõm               OK Ilves        EST 00:09.03     +0:57   
   4.  1361 Nelli Aaltonen            Lynx            FIN 00:09.08     +1:02   
   5.  1371 Lola Pichel               OLG St. Gallen/ SUI 00:09.14     +1:08   
   6.  1373 Kerttu Salo               Punkalaitumen K FIN 00:09.23     +1:17   
   7.  1362 Emily Adenstedt           Orienteering Kl AUT 00:09.27     +1:21   
   8.  1366 Grete Kuub                LSF PT          EST 00:09.38     +1:32   
   9.  1367 Patsalueva Liza           Nemiga-Nord     BLR 00:10.36     +2:30   
  10.  1375 Aino Uotila               Kouvolan Suunni FIN 00:10.46     +2:40   
  11.  1374 Milla Tupitsa             Helsingin Suunn FIN 00:12.00     +3:54   
  12.  1368 Ekaterina Markova         Legenda         RUS 00:14.23     +6:17   
  13.  1370 Kia Mbembela              Lynx            FIN 00:18.56    +10:50   
  14.  1376 Liis Vesilind             SRD             EST 00:19.22    +11:16   
  15.  1377 Milla Krupina                             RUS 00:23.26    +15:20   
       1363 Ameliya Dimitrova         Valdi Sofia     BUL MP                   
       1391 Mareli Vaher                              EST DNS                  
W14
1900m 12KP Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1413 Siiri Talts               HOK             EST 00:09.37  00:09.37   
   2.  1409 Dankova Olena             KSO Kompas      UKR 00:09.44     +0:07   
   3.  1401 Suvi Heikkilä             Lynx            FIN 00:09.56     +0:19   
   4.  1408 Helena Maripuu            HOK             EST 00:10.11     +0:34   
   5.  1402 Caitlin Irving            West Cumberland GBR 00:10.24     +0:47   
   6.  1404 Eliise Kesküla            HOK             EST 00:10.29     +0:52   
   7.  1406 leana jete korb           ok värska peko  EST 00:10.34     +0:57   
   8.  1407 Johanna Laanoja           OK Põlva Kobras EST 00:10.46     +1:09   
   9.  1397 Aino Asklöf               Lynx            FIN 00:10.54     +1:17   
  10.  1399 Zuzanna Dolińska          BKS Wataha Wars POL 00:11.11     +1:34   
  11.  1412 Sabina Smolkova           Hana Orienteeri CZE 00:11.49     +2:12   
  12.  1398 Izabela Borzym            BKS Wataha Wars POL 00:12.01     +2:24   
  13.  1411 Juliana Pötsch            sportunion schö AUT 00:13.40     +4:03   
  14.  1400 Aigi Einmaa               Rakvere OK      EST 00:16.00     +6:23   
  15.  1403 Barbora Janderova         Hana Orienteeri CZE 00:16.28     +6:51   
  16.  1415 Rusakova Uliana           O-club          RUS 00:20.54    +11:17   
  17.  1417 Carolin Tammsoo                           EST 00:42.18    +32:41   
       1416 Mit Van Bruggen           Trol Belgium    BEL MP                   
       1410 Kerttu Peura              Espoon Suunta   FIN DNS                  
W16
2080m 15KP Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1452 Teele Telgma              SK Saue Tammed  EST 00:09.52  00:09.52   
   2.  1454 Lorely Kõrvel             Kobras          EST 00:10.20     +0:28   
   3.  1449 Raita Pakkanen            Vehkalahden Vei FIN 00:11.13     +1:21   
   4.  1448 Anastasija Pahhomenkova   SRD             EST 00:12.32     +2:40   
   5.  1437 Pia Calderara             Lynx            FIN 00:13.14     +3:22   
   6.  1450 Elena Rakhmanina          Moscow Compass  RUS 00:13.39     +3:47   
   7.  1451 Marina Sulimova           Moscow Compass  RUS 00:13.44     +3:52   
   8.  1439 Ying Yau Stephanie Chu    Hong Kong Orien HKG 00:13.50     +3:58   
   9.  1438 Urtė Čaplikaitė           Takas OK        LTU 00:13.54     +4:02   
  10.  1456 Greta Biskop                              EST 00:14.20     +4:28   
  11.  1445 Yulia Kuznetcova          Moscow Compass  RUS 00:14.50     +4:58   
  12.  1440 Elina Heinonen            MS Parma        FIN 00:14.51     +4:59   
  13.  1442 Julia Hirvonen            Kyrös-Rasti     FIN 00:15.03     +5:11   
  14.  1446 Cheuk Ki Leung            Hong Kong Orien HKG 00:25.04    +15:12   
       1444 Kaisa Kahre               OK Võru         EST DNS                  
       1453 Saara Pernu               Espoon Suunta   FIN DNS                  
       1447 Gintarė Mikolavičiūtė     OK Ąžuolas      LTU DNS                  
       1441 Triin Helimets            HOK             EST DNS                  
W18
2370m 15KP Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1477 Nika Kalinina             Tropa           RUS 00:10.47  00:10.47   
   2.  1484 Emily Raudkepp            Värska OK Peko  EST 00:11.16     +0:29   
   3.  1494 Epp Paalberg                              EST 00:11.46     +0:59   
   4.  1476 Dominika Kalenska         ATU Kosice      SVK 00:12.01     +1:14   
   5.  1488 Yana Zjuhova              SRD SK          RUS 00:12.11     +1:24   
   6.  1479 Kristel Kõivo             OK PEKO         EST 00:12.21     +1:34   
   6.  1485 Kaisa Rooba               Rakvere ok      EST 00:12.21     +1:34   
   8.  1483 Roos Lisette Parmas       SRD             EST 00:12.56     +2:09   
   9.  1481 Hoi Yi Law                HKOC            HKG 00:13.20     +2:33   
  10.  1474 Anna Maria Antonowicz     UNTS Warszawa   POL 00:13.24     +2:37   
  11.  1490 Maria Vasilenok           Orion           BLR 00:13.33     +2:46   
  12.  1492 Kristin Viikmaa           OK West         EST 00:13.34     +2:47   
  13.  1487 Camilla Larsson Rosenvold Porsgrunn o-lag NOR 00:14.01     +3:14   
  14.  1493 Kelly Vildek              Rakvere OK      EST 00:14.53     +4:06   
  15.  1491 Liina Vesilind            SRD             EST 00:14.55     +4:08   
  16.  1489 Tiina-Maria Tali          Harju KEK RSK   EST 00:16.50     +6:03   
       1473 Merilin Anijärv           SK SRD          EST DNS                  
       1480 Anu Kängsep                               EST DNS                  
       1475 Julia Bonat               KS Spójnia Wars POL DNS                  
       1482 Epp Paalberg              Rakvere OK      EST DNS                  
       1478 Signe Kallion             OK Võru         EST DNS                  
W20
2680m 17KP Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1516 Reetta Pakkanen           Vehkalahden Vei FIN 00:15.01  00:15.01   
   2.  1519 Annija Anna Zalaiskalna                   LAT 00:15.02     +0:01   
   3.  1514 Rusakova Diana            O-club Moscow   RUS 00:15.19     +0:18   
   4.  1515 Evgenia Melnikova         Rus Veteran     RUS 00:17.39     +2:38   
   5.  1517 Kristin Puusepp                           EST 00:19.37     +4:36   
       1531 Kristin Puusepp                           EST DNS                  
W21A
3200m 21KP Start: Elisa
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1578 Tessa Strain              Edinburgh Unive GBR 00:13.54  00:13.54   
   2.  1583 Siri Ulvestad             Nydalens SK     NOR 00:14.16     +0:22   
   3.  1558 Tatiana Lakhmanova        Nord-West       RUS 00:14.28     +0:34   
   4.  1563 Kirstin Maxwell           RR Scotland     GBR 00:14.34     +0:40   
   5.  1576 Ekaterina Savkina         Espoon Suunta   FIN 00:14.53     +0:59   
   6.  1573 Sigrid Ruul               JOKA            EST 00:14.54     +1:00   
   7.  1548 Marianne Haug             OK Võru         EST 00:15.19     +1:25   
   8.  1555 Sanni Kivelä              Angelniemen Ank FIN 00:15.22     +1:28   
   9.  1579 Tatsiana Zhuravleva       Silwan Liuks    BLR 00:15.25     +1:31   
  10.  1582 Mariann Ulvestad          Bækkelaget      NOR 00:15.30     +1:36   
  10.  1570 Aislinn Prendergast                       AUS 00:15.30     +1:36   
  12.  1554 Fiona Kirk                OLG Cordoba     SUI 00:16.00     +2:06   
  13.  1561 Anne-Mari Leskinen        Lynx            FIN 00:16.05     +2:11   
  14.  1574 Kristina Rybakovaite      ISK G-Sportas   LTU 00:16.06     +2:12   
  15.  1549 Tuuli Heikkilä            Lynx            FIN 00:16.22     +2:28   
  16.  1545 Kinga Górska              UMKS Orkan Ostr POL 00:16.27     +2:33   
  17.  1541 Sarah-Jane Barrable       South London    GBR 00:16.29     +2:35   
  18.  1565 Maria Nakonechnaya        SRD SK          EST 00:16.31     +2:37   
  19.  1566 Maria Novokovich          Sosnovka Run    EST 00:16.43     +2:49   
  20.  1567 Lotta Oinonen             Pihkaniskat     FIN 00:17.24     +3:30   
  21.  1553 Jaana Kari                Länsi-Rajan Ras FIN 00:17.37     +3:43   
  22.  1562 Madli-Johanna Maidla      OK Põlva Kobras EST 00:17.53     +3:59   
  23.  1556 Agnieszka Kocińska        UMKS Orkan Ostr POL 00:17.59     +4:05   
  24.  1586 Szu Ying Wu               Chinese Taipei  TWN 00:18.20     +4:26   
  25.  1539 Triin Aedmäe              Kobras          EST 00:18.57     +5:03   
  26.  1544 Sisa Dorottya             JMD Jaszapati   HUN 00:19.29     +5:35   
  27.  1577 Anna Selezneva            Orienta-Kuncevo RUS 00:20.54     +7:00   
  28.  1550 YICHING HUANG             CTOA            TWN 00:20.55     +7:01   
  29.  1580 Alla Zinina               Losiny53rus     RUS 00:20.56     +7:02   
  30.  1552 Tiina Kangilaski          TON             EST 00:22.30     +8:36   
  31.  1542 Peichi Chuang                             TWN 00:23.28     +9:34   
  32.  1559 Ellen Lembra              OK Kape         EST 00:23.55    +10:01   
  33.  1569 Anna Orlova               Losiny53rus     RUS 00:25.04    +11:10   
       1568 Nadezhda Orlova                           RUS MP                   
       1543 ELENA DOKHTUROVA          TOMSK           RUS MP                   
       1560 Rosemonde Léonard         CO Liege        BEL MP                   
       1575 Marge Sargma              Tammed          EST DNS                  
       1540 Päivi Autio               Hiisirasti      FIN DNS                  
       1557 Liubov Kutsenina          SRD             RUS DNS                  
       1546 Gry Granstedt             NTNUI           NOR DNS                  
       1564 Merill Mägi               Kape            EST DNS                  
       1571 Eeva Rautanen             Tuupovaaran Sep FIN DNS                  
       1581 Anu Uhotoinen             Hiidenkiertäjät FIN DNS                  
       1572 Annika Rihma              OK Põlva Kobras EST DNS                  
       1547 Gina Granstedt            Halden SK       NOR DNS                  
       1584 Triinu Villard            SK100           EST DNS                  
       1585 Alexandra Vislyaeva                       RUS DNS                  
       1551 Helen Jürjo               Saaremaajooks.e EST DNS                  
       1587 Natalja Arhipova          Orienta-Star    RUS DNS                  
       1589 Emilia Stählberg                          FIN DNS                  
       1590 Kadri Limberg             LSF             EST DNS                  
       1591 Lotta Oinonen             WST             EST DNS                  
       1600 Heidi Sild                                EST DNS                  
       1605 Chu Hsien Wang                                DNS                  
W21B
2500m 17KP Climb 31m Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1625 Linda Puusalu             OK Kobras       EST 00:14.19  00:14.19   
   2.  1627 Raili Rooba               Rakvere OK      EST 00:14.26     +0:07   
   3.  1623 Ingrid Piht               SK Mercury      EST 00:14.46     +0:27   
   4.  1632 Grethe-Johanna Ploompuu                   EST 00:15.17     +0:58   
   5.  1620 Nikiforova Natalya        TechnoPort      RUS 00:15.25     +1:06   
   6.  1618 Ka Man Leung              OK Södertörn    HKG 00:15.29     +1:10   
   7.  1630 Chu Hsien Wang            CTOA            TWN 00:15.54     +1:35   
   8.  1628 Marge Sargma              Tammed          EST 00:16.40     +2:21   
   9.  1613 Alija Ishmukametova       Vesta spb       RUS 00:16.44     +2:25   
  10.  1610 Elena Chernenko           AKFA            RUS 00:18.09     +3:50   
  11.  1611 BRIGIDA CUENCA ADAN       COMA            ESP 00:18.56     +4:37   
  12.  1631 Maarika Vask              OK Ilves        EST 00:19.43     +5:24   
  13.  1626 Sona Pötsch                               SVK 00:19.54     +5:35   
  14.  1608 Marge Anijärv             SK Mercury      EST 00:21.50     +7:31   
  15.  1619 Marina Meleshko                           RUS 00:23.52     +9:33   
  16.  1616 Keiu Kask                                 EST 00:25.57    +11:38   
  17.  1609 Liina Aru                                 EST 00:31.27    +17:08   
  18.  1621 Sabine Nieke              USV TU Dresden  GER 00:33.21    +19:02   
       1622 Kadi Niggulis                             EST DNS                  
       1615 Elena Kasatkina           NINO            RUS DNS                  
       1629 Kairi Tuulmägi            SK Mercury      EST DNS                  
       1624 Grethe-Johanna Ploompuu   Harju KEK RSK   EST DNS                  
       1612 Elka Dimitrova            Valdi Sofia     BUL DNS                  
       1614 Thea Kaljur               KEK RSK         EST DNS                  
       1645 Külli Tõnus               HOK             EST DNS                  
       1647 Liina Aru                                 EST DNS                  
W21C
2330m 15KP Climb 23m Start: Hertz
Splits Total Index
Rank  Bib   Name                      Club            Ctr Result    Behind       
   1.  1660 Tsz Ying Yu               Metropolitan Or HKG 00:12.52  00:12.52   
   2.  1657 Anita Karnit              SRD             EST 00:14.04     +1:12   
   3.  1652 Nina Asikainen            Keravan Urheili FIN 00:14.20     +1:28   
   4.  1656 Diana Gordon              KU AZS WAT Wars POL 00:15.02     +2:10   
   5.  1661 Kaisa Pohjola             Hauhon Sisu     FIN 00:17.28     +4:36   
   6.  1659 Kristina Vesilind         SRD             EST 00:17.55     +5:03   
   7.  1655 Katleen Goossens          Trol Belgium    BEL 00:18.55     +6:03   
   8.  1654 Malinkina Ekaterina       Vladivostok     RUS 00:38.35    +25:43   
       1662 Melanie Monard                            EST MP                   
       1653 Teele Eensaar             Ilves           EST DNS                  
       1658 Riina Markku              Mustalammen Pal FIN DNS                  
       1663 Veronika Kolvekova                        SVK DNS                  
SK 100
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2016, www.tak-soft.com 13.08.2016 19:16:50