Tallinn Orienteering Week 7-13.08.2016
1. 7.08.2016 TOW1 Sprint
Kadrioru Park (Course setter: Raido Mitt)
2. 8.08.2016 TOW2 Sprint
Tallinn Old Town (Course setter: Sander Vaher)
3. 10.08.2016 TOW3 Long Distance
Kõrvemaa (Margus Klementsov, Jaanus Reha)
4. 11.08.2016 TOW4 Long Distance
Kõrvemaa (Margus Klementsov)
5. 13.08.2016 TOW5 Middle Distance
Pikasaare (Course setter: Mait Tõnisson)
M12  M14  M16  M18  M20  M21A  M21B  M21C 
W12  W14  W16  W18  W20  W21A  W21B  W21C 

M12
1790m 12KP Start: Hertz
1530m 12KP Climb 10m Start: Hertz
2560m 11KP Start: Hertz
2770m 22KP Start: Hertz
2640m 7KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1000 Kaspar Aadli                   SK Saue Tammed       EST 12:53    13:44    -        -        13:19    
 1001 Tatu Aaltonen                  Lynx                 FIN 13:10    -        -        -        -        
 1002 Jan Antonowicz                 UNTS Warszawa        POL 13:00    13:35    11:29    13:44    13:27    
 1003 Axel Balck                     Täby OK              SWE 12:52    13:39    11:21    13:53    13:17    
 1004 Herkus Pijus Čaplikas          Takas OK             LTU 13:03    13:41    11:31    13:43    13:15    
 1005 Emil Eensaar                   Tartu SUKL           EST -        -        -        13:56    -        
 1006 Niclas Ekwik                   Lynx                 FIN 13:12    -        -        -        -        
 1008 Anton Forsström                OK Botnia            FIN 12:56    13:34    11:37    13:49    -        
 1009 Noel Gustafsson                Lynx                 FIN 13:04    -        -        -        -        
 1010 Filip Janowski                 KS Spójnia Warszawa  POL 12:57    13:32    11:27    13:42    13:22    
 1011 Matvey Kalinin                 Tropa                RUS 12:51    13:31    11:19    13:46    13:23    
 1012 Timofey Khramov                VelNovgorod          RUS 13:11    13:38    11:43    13:57    13:21    
 1013 OLEG KOMAROV                   KALINKA - Spb        RUS 12:55    13:28    -        -        -        
 1014 Rasmus Koponen                 Lynx                 FIN 13:14    -        -        -        -        
 1015 Louis Krekels                  Trol Belgium         BEL 13:05    13:37    11:45    13:41    13:13    
 1016 Markus Maronen                 Lynx                 FIN 12:59    -        -        -        -        
 1017 Raiden Metsa                                        EST 12:58    13:33    -        -        -        
 1018 Topias Muukkonen               SK Uusi              FIN 13:13    13:43    11:23    13:47    13:18    
 1019 Sven-Andres Niglas             RSK Jõhvikas         EST -        -        11:33    13:55    -        
 1020 Anton Packalen                 Lynx                 FIN 13:08    -        -        -        -        
 1021 Kaapo Peura                    Espoon Suunta        FIN -        13:40    -        -        -        
 1022 Tomasz Piesiewicz              Orkan Ostróda        POL 12:50    13:46    11:39    13:48    13:25    
 1023 Danila Piskarev                Moscow Compass       RUS 13:01    13:45    11:25    13:50    13:14    
 1024 Konstantin Simanov             Team SPIRIT          RUS 13:06    13:36    11:17    13:52    13:20    
 1025 Vsevolod Stepanov                                   RUS 12:49    13:29    11:01    13:39    13:09    
 1026 Ivan Syralev                   Velikii Novgorod     RUS 13:09    13:30    11:35    13:54    13:16    
 1027 Maksim Timokhin                ETG                  RUS 13:02    13:47    11:47    13:45    13:26    
 1028 Toon Van Bruggen               Trol Belgium         BEL 13:07    13:42    11:41    13:51    13:24    
 1029 Joonatan Vuorensola            Lynx                 FIN 12:54    -        -        -        -        
 1030 Serhii Hlushko                                      UKR 12:48    13:26    11:15    13:38    13:10    
 1031 Arnaud Mazy                                         EST 12:45    13:21    11:07    13:36    13:07    
 1032 florentin lovens                                    EST 12:47    13:23    11:11    13:40    13:06    
 1034 5 Vacant                                            EST -        13:24    -        -        -        
 1038 9 Vacant                                            EST -        -        11:13    -        -        
 1042 13 Vacant                                           EST -        -        -        13:37    -        
 1046 17 Vacant                                           EST -        -        -        -        13:12    

M14
1990m 13KP Start: Hertz
2080m 13KP Climb 10m Start: Hertz
3210m 12KP Start: Hertz
3800m 31KP Start: Hertz
2960m 10KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1050 Mihkel Abram                   Saue Tammed          EST 13:12    14:13    12:31    13:38    13:11    
 1051 DANILA BALANDIN                ULYANOVSK            RUS 12:49    14:04    12:35    13:35    13:01    
 1052 Otto Balck                     Täby OK              SWE 13:03    14:25    12:27    13:53    12:59    
 1053 Andrey Borevich                St-Petersburg        RUS 13:11    14:06    12:47    13:55    13:05    
 1054 Daniil Bykov                   Moscow Compass       RUS 13:15    14:24    12:13    13:48    13:18    
 1055 Michał Czernicki               BKS Wataha Warszawa  POL 12:54    14:05    12:11    13:40    13:04    
 1056 Nikiforov Egor                 TechnoPort           RUS 12:50    14:10    12:33    13:59    13:02    
 1057 Jan Gobec                      OK Vihor - Croatia   CRO 12:56    14:12    -        -        -        
 1058 Zebastian Jönsson              OK Triangeln         SWE 13:16    14:23    12:45    13:52    13:17    
 1059 Kacper Kanarek                 BKS Wataha Warszawa  POL 13:06    14:22    12:21    13:49    13:08    
 1060 Matias Koponen                 Lynx                 FIN 13:13    -        -        -        -        
 1061 Matias Maronen                 Lynx                 FIN 13:02    -        -        -        -        
 1062 Karim Mbembela                 Lynx                 FIN 13:00    -        -        -        -        
 1063 Arseni Mironov                 Kamvol               BLR 13:10    14:07    12:19    13:41    13:06    
 1064 Vertti Myllärinen              Lappeen Riento       FIN 12:53    14:09    12:37    13:45    13:13    
 1065 Finn Morten Nolte              TSV Nusse            GER 12:52    14:27    12:09    13:36    12:57    
 1066 Maciej Nowakowski              BKS Wataha Warszawa  POL 13:01    14:20    12:39    13:46    13:14    
 1067 Stanisław Pachnik              UKS Orientpark.pl Iw POL 12:58    14:18    12:03    14:00    12:56    
 1068 Otso Pajuoja                   Espoon Suunta        FIN -        -        12:43    13:47    13:00    
 1069 Arttu Peltola                  Lynx                 FIN 13:04    -        -        -        -        
 1070 Ragnar Rooba                   Rakvere OK           EST 13:05    14:11    12:41    13:51    13:12    
 1071 Anders Larsson Rosenvold       Porsgrunn o-lag      NOR 12:51    14:26    12:01    13:42    12:54    
 1072 Kasperi Salo                   Punkalaitumen Kunto  FIN 12:55    14:21    12:17    13:43    12:58    
 1073 Ivan Savelev                   Orienta-Kuncevo      RUS 12:57    14:19    12:05    13:50    13:07    
 1074 Richard Slama                  ATU Kosice           SVK 13:09    14:28    11:57    13:54    13:15    
 1075 Michal Slama                   ATU Kosice           SVK 12:59    14:15    12:07    13:56    13:03    
 1076 Nikita Zaichikov               Moscow Compass       RUS 13:17    14:16    12:23    13:37    13:16    
 1077 Marcis Zarins                                       LAT -        -        11:59    13:58    12:55    
 1078 Kaarel Tampuu                  SRD                  EST 13:07    14:17    12:15    13:44    13:10    
 1079 Jaan Peeter Viljamaa           TON                  EST 13:14    14:14    12:29    13:39    12:53    
 1080 Eric Voolaid                                        EST 13:08    14:08    12:25    13:57    13:09    
 1081 Robert Biskop                                       EST 12:46    13:57    11:47    13:32    12:46    
 1082 2 Vacant                                            EST 12:45    14:00    11:53    13:29    12:52    
 1083 3 Vacant                                            EST 12:47    13:59    11:49    13:31    12:50    
 1084 Oskar Raudne                                        EST 12:48    13:58    11:45    13:28    12:47    

M16
2270m 15KP Start: Hertz
2440m 15KP Climb 10m Start: Hertz
5320m 16KP Start: Hertz
5880m 47KP Start: Hertz
3510m 9KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1102 Henrik Asklöf                  Lynx                 FIN 13:30    -        -        -        -        
 1103 Aleksei Beliakov               Moscow Compass       RUS 13:35    13:53    11:24    13:35    13:15    
 1104 Ilya Degtyarev                 Icarus               RUS 13:26    14:03    11:22    13:34    13:16    
 1105 Pyry Eskelinen                 Raja-Karjalan Suunni FIN 13:25    13:51    11:18    13:39    13:17    
 1106 Mati Kiisler                   SRD SK               EST 13:22    14:06    11:28    13:40    13:19    
 1107 Kustu Künnapas                 HOK                  EST 13:37    13:58    11:34    13:41    13:10    
 1108 Raiko Marrandi                 JOKA                 EST -        13:55    -        13:36    13:14    
 1109 Kacper Michalak                Spójnia Warszawa     POL 13:28    13:57    11:20    13:38    13:09    
 1110 Lauri Partanen                 Hyvinkään Rasti      FIN 13:29    14:02    -        -        -        
 1111 Oskari Pirinen                 Keski-Karjalan Rasti FIN 13:36    14:01    11:16    13:32    13:12    
 1112 Fedor Predko                   O-Sestroretsk        RUS 13:34    14:00    11:32    13:43    13:13    
 1113 Sander Pritsik                 Rakvere Ok           EST 13:31    -        -        -        -        
 1114 Grigorii Shmelev               Moscow Compass       RUS 13:33    14:05    11:30    13:42    13:08    
 1115 Håvard Birkeland Skriubakken   Porsgrunn o-lag      NOR 13:32    13:54    11:36    13:44    13:11    
 1116 Grzegorz Słoma                 UKS Orientpark.pl Iw POL 13:27    13:59    11:38    13:33    13:06    
 1117 Gleb Stepanov                                       RUS 13:21    13:52    11:14    13:30    12:59    
 1118 Siim Turban                    Rakvere OK           EST 13:24    13:56    11:26    13:37    13:07    
 1119 Augusts Velde                  Azuolas OK           LTU 13:23    14:04    11:40    13:31    13:18    
 1120 Homze Daniil                                        BLR 13:19    13:46    11:00    13:28    13:04    
 1122 3 Vacant                                            EST 13:17    13:49    11:06    13:26    13:05    
 1123 4 Vacant                                            EST 13:20    13:44    11:08    13:24    13:01    

M18
2680m 17KP Start: Elisa
2620m 16KP Climb 20m Start: Elisa
5860m 16KP Start: Elisa
6700m 53KP Start: Elisa
4180m 10KP Start: Elisa
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1140 Martin Aadli                   SK Saue Tammed       EST 13:33    13:28    -        -        12:58    
 1141 Markus Adenstedt               Orienteering Kloster AUT 13:32    13:29    11:23    12:26    12:59    
 1143 Yau Man Klinsman Chu           Hong Kong Orienteeri HKG 13:30    13:32    11:25    12:14    13:02    
 1144 Kiur Erik Eensaar              Ilves                EST -        -        -        12:32    -        
 1145 Aleksi Hellman                 MS Parma             FIN -        13:34    11:19    12:28    -        
 1146 Oliver Kütt                    Ilves                EST -        -        -        12:16    12:57    
 1147 Oskari Niemi                   Lappeen Riento       FIN 13:34    13:31    11:21    12:18    12:53    
 1148 Andrey Prozorov                Orienta-Kuncevo      RUS 13:36    13:35    11:17    12:20    12:55    
 1149 Andres Rõõm                    OK Ilvess            EST 13:35    -        -        -        12:54    
 1150 Dusan Slama                    ATU Kosice           SVK 13:37    13:30    11:31    12:30    12:56    
 1152 Kaarel Vesilind                SRD                  EST 13:31    13:36    11:27    12:22    13:00    
 1153 Aapo Viippola                  Oulun Tarmo          FIN 13:38    13:33    11:29    12:24    13:01    
 1154 1 Vacant                                            EST 13:29    13:20    11:13    12:10    12:45    
 1155 2 Vacant                                            EST 13:28    13:27    11:03    12:02    12:51    
 1156 3 Vacant                                            EST 13:27    13:25    11:15    12:06    12:50    
 1157 4 Vacant                                            EST 13:26    13:24    11:05    12:04    12:47    
 1165 Krister Kasemaa                                     EST -        -        11:11    -        -        
 

M20
3070m 20KP Start: Elisa
2890m 20KP Climb 25m Start: Elisa
7620m 19KP Start: Elisa
9460m 73KP Start: Elisa
4540m 11KP Start: Elisa
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1174 Andreas Aadli                  SK Saue Tammed       EST -        -        11:20    -        12:53    
 1175 Tomass Andersons               OK Alnis - JNSC      LAT -        -        11:16    11:48    -        
 1176 Leo Graumann                   ESV Lok Berlin-Schön GER 12:49    14:11    11:18    11:50    12:55    
 1177 Michael Hallett                Bristol Orienteering GBR 12:51    14:12    11:26    11:54    12:58    
 1178 Eero Heinonen                  MS Parma             FIN 12:53    14:13    11:24    11:46    12:57    
 1179 Rando Marrandi                 JOKA                 EST -        -        -        11:52    -        
 1180 Rimmo Rõõm                     OK Ilves             EST 12:52    -        -        -        12:56    
 1181 Michal Wolowczyk               UNTS Warszawa        POL 12:50    14:14    11:22    11:56    12:54    
 1182 1 Vacant                                                12:45    14:09    11:10    11:34    12:49    
 1183 2 Vacant                                            EST 12:48    14:08    11:04    11:44    12:47    
 1184 3 Vacant                                            EST 12:47    14:10    11:08    11:36    12:48    
 1185 4 Vacant                                            EST 12:46    14:04    11:02    11:42    12:46    
 

M21A
3550m 23KP Start: Elisa
3540m 21KP Climb 25m Start: Elisa
8830m 25KP Start: Elisa
12890m 100KP Start: Elisa
6050m 13KP Start: Elisa
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1202 Aleksi Anttolainen             Lahden Suunnistajat  FIN 13:34    14:01    12:12    12:08    13:07    
 1203 James Atampuri Asunlawine      Ghana Soccer Dreams  GHA 13:16    13:39    12:06    12:52    13:06    
 1204 Stefan Buhler                  USV TU Dresden       GER 13:06    13:56    12:02    12:18    13:24    
 1206 Florian Demblon                CO Liege             BEL 13:19    13:57    11:58    11:50    12:59    
 1207 Davis Dislers                  Ozons                LAT 13:36    13:45    -        -        -        
 1208 Rain Eensaar                   EKJ SK               EST -        -        -        12:12    -        
 1209 Markku Elo                     Angelniemen Ankkuri  FIN 13:15    14:18    -        -        -        
 1210 Karol Galicz                   BKS Wataha Warszawa  POL 13:32    13:29    12:32    13:04    13:13    
 1211 Roman Guseinov                 SRD                  RUS 13:33    13:33    12:40    12:54    -        
 1212 Ollipekka Heikkilä             Lynx                 FIN 13:13    13:28    12:34    12:58    13:08    
 1214 Aleksi Ilmonen                 Jamsan Retki-Veikot  FIN 12:53    13:47    11:40    11:46    13:20    
 1215 Oliver Immato                                       EST -        -        -        -        13:18    
 1216 Jérome Jacobs                  CO Liege             BEL 12:52    13:38    11:42    11:44    12:54    
 1217 Sylvain Jourdana               NORD - SK100         FRA -        13:52    -        -        -        
 1218 Mantas Jusas                   ISK G-Sportas        LTU 13:38    14:17    12:16    -        -        
 1220 Dagnis Kaņepe                  Meridiāns OK         LAT -        -        12:00    12:20    13:04    
 1221 Tuomas Kari                    Angelniemen Ankkuri  FIN 13:02    14:16    -        -        -        
 1222 Marek Karm                     SK100                EST 13:27    13:32    -        -        13:26    
 1223 Juris Knēts                    Meridiāns OK         LAT -        -        12:04    12:02    13:21    
 1224 Olli-Pekka Koistinen           Hiidenkiertäjät      FIN -        13:58    -        -        -        
 1226 Taneli Korpinen                MS Parma             FIN 13:08    14:21    12:22    12:06    13:16    
 1227 Jussi Koskinen                 OC Toffee            FIN 12:55    -        -        -        -        
 1228 Sulev Kraam                    Hää Kraam            EST 13:25    14:03    -        -        -        
 1229 Ivan Kuchmenko                 Järla Orientering/ S RUS 13:04    14:09    12:42    12:04    13:22    
 1230 Andres Käver                   SK100                EST 13:35    13:44    11:46    12:00    13:03    
 1231 Aleksei Lakhmanov              Nord-West            RUS 13:37    13:50    11:50    12:38    13:10    
 1232 Tõnis Laugesaar                Rakvere OK           EST 12:57    13:53    -        -        -        
 1233 Kin Wai Lee                    OK Södertörn         HKG 13:18    13:54    11:44    11:48    13:17    
 1234 Aleksi Leskinen                Lynx                 FIN 13:21    13:55    -        -        -        
 1235 Kuan YU Lin                                         TWN 12:50    14:12    12:10    11:58    13:01    
 1236 Grzegorz Łoniewski             KU AZS WAT WARSZAWA  POL 13:12    14:20    12:52    12:46    -        
 1237 Yui Kan Raphael Mak            Metropolitan Oriente HKG 13:26    13:51    11:50    12:28    12:58    
 1238 Margus Marrandi                JOKA                 EST -        -        -        12:34    -        
 1239 Georgiy Mavchun                SRD SK               EST 13:00    13:37    -        -        -        
 1240 Egor Miterev                   Orienta-Kuncevo      RUS 12:59    14:15    12:26    12:40    12:55    
 1241 Jani Myllärinen                KooVee               FIN 13:11    14:10    11:54    12:48    13:19    
 1242 Nauris Neimanis                Ogre OK/SC           LAT -        13:43    -        -        -        
 1243 Vili Niemi                     Rajamäen Rykmentti   FIN -        14:19    -        -        -        
 1244 Teemu Niskanen                 Lahden Suunnistajat  FIN 13:09    13:48    -        -        -        
 1245 Andre Nõmm                     SK Saue Tammed       EST -        -        -        12:14    -        
 1246 Mikhail Okhotnikov                                  RUS 13:05    13:42    -        -        -        
 1247 Vesa Ovaska                    Itä-Päijänteen Rasti FIN -        -        12:14    12:26    -        
 1248 Lari Pernu                     Espoon Suunta        FIN 12:49    14:23    -        -        -        
 1249 jose pires                     cpoc                 POR 13:01    14:13    11:56    12:30    13:05    
 1250 Artem Popov                    Espoon Suunta        RUS 13:20    14:04    -        -        -        
 1251 Lauri Pähn                     OK Võru              EST -        -        -        12:32    13:25    
 1252 Marti Ranne                                         EST -        -        -        12:56    -        
 1253 Juuso Repo                     Espoon Suunta        FIN -        13:35    -        -        -        
 1254 Sergei Rjabõškin               SRD SK               EST 13:31    13:31    -        -        -        
 1255 Leon Russell - Keely           Lillomarka OL        AUS 12:56    14:05    12:50    12:22    13:14    
 1256 Anton Salmenkylä               Helsingin Suunnistaj USA -        -        12:30    12:10    -        
 1257 Matias Sankari                 Lahden Suunnistajat  FIN 13:30    13:59    12:18    12:24    12:56    
 1258 Douglas SCHMITZ                COPA                 BRA 13:03    13:40    12:24    11:52    12:53    
 1259 Eskil schöning                 Pan Aarhus           DEN 13:39    14:11    12:08    11:56    13:02    
 1260 Sergey Seleznev                Sosnovka Run         EST 13:29    -        -        -        13:09    
 1261 Kari-Pekka Seppänen            Rastikarhut          FIN -        13:30    -        -        -        
 1262 konstantin serebrianitsckii    Rehns BK             RUS 13:14    13:36    12:46    11:54    13:23    
 1263 Lauri Sild                     KJ SK                EST -        -        12:20    -        13:11    
 1265 Joni Solonen                   Lahden Suunnistajat  FIN 13:23    13:34    -        -        -        
 1266 Perttu Sorsa                   Hiidenkiertäjät      FIN -        14:07    -        -        -        
 1267 Ats Sõnajalg                   KEK RSK              EST 12:51    -        -        -        -        
 1268 Priit Talu                     OK West              EST -        -        -        12:44    -        
 1269 Tarmo Tarlap                   Porter Racing        EST 13:17    13:49    11:52    12:42    13:15    
 1270 Reigo Teervalt                 Peko                 EST 13:22    13:46    -        -        -        
 1271 Gediminas Trimakas             ISK G-Sportas        LTU 13:10    14:00    12:44    -        -        
 1272 Anssi Vesanto                  Espoon Suunta        FIN 13:24    14:02    -        -        -        
 1273 Andres Vesilind                Nordea Spordiklubi   EST 12:58    14:08    12:28    13:00    13:00    
 1274 Krzysztof Wolowczyk            UNTS                 POL 13:28    13:41    12:38    12:50    12:57    
 1275 Anton Salmenkyla                                        12:54    13:23    11:36    11:30    12:47    
 1276 Jussi Elo                                           EST 12:48    13:27    11:28    11:36    12:50    
 1277 Alvar Palmen                                        FIN 12:45    13:25    11:34    11:42    12:48    
 1278 Dariusz Sokalski               KU AZS WAT WARSZAWA  POL 13:07    13:24    11:38    11:32    -        
 1287 Silver Eensaar                 Kobras               EST -        -        -        12:36    -        
 1288 Linus Rispling                 Centrum OK           SWE -        -        -        11:34    -        
 1289 Raio Piiroja                                        EST -        -        -        13:06    -        
 1290 Julius Hakkarainen                                  FIN -        -        -        11:40    -        
 1291 17 Vacant                                           EST -        -        -        -        12:51    
 1292 18 Vacant                                           EST -        -        -        -        12:52    
 1293 19 Vacant                                           EST -        -        -        -        12:46    
 1294 20 Vacant                                           EST -        -        -        -        12:45    

M21B
2940m 18KP Climb 35m Start: Elisa
2110m 14KP Climb 20m Start: Elisa
6110m 16KP Start: Elisa
7690m 57KP Start: Elisa
5150m 11KP Start: Elisa
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1296 Vladimir Dudnikov              o-MEPHI              RUS 13:12    13:50    12:41    12:03    13:13    
 1297 Maciej Gedziorowski            KU AZS WAT Warszawa  POL 13:11    13:51    12:31    11:53    13:21    
 1298 Petri Hirvonen                 Epilän Esa           FIN 13:08    13:53    -        -        -        
 1299 Stepan Khrulev                                      RUS 13:05    13:56    -        -        -        
 1300 Oleg Koshik                    SRD SK               EST 13:01    13:46    -        11:47    -        
 1301 Jermu Kujanpää                 Lynx                 FIN 13:04    13:47    -        -        -        
 1302 Martin Laasmaa                 SK 100               EST 13:06    13:59    12:29    11:45    13:15    
 1303 Juho Markku                    Mustalammen Pallo    FIN -        -        12:51    11:55    13:18    
 1304 Tiit Olju                      Orvand               EST -        -        12:53    12:09    -        
 1305 Vladislav Pakhomenkov          SRD                  EST 13:03    14:00    12:33    12:05    13:17    
 1306 Andres Palk                    TA OK                EST -        -        12:45    12:07    -        
 1307 Przemek Patejko                KS Spójnia Warszawa  POL 12:58    13:48    12:49    12:11    13:16    
 1308 Danilo Piht                    SK Mercury           EST 13:13    -        -        -        -        
 1309 Michael Raer                   SRD SK               EST 13:09    13:57    12:37    11:57    13:19    
 1310 Lauri Ruberg                                        EST 12:59    13:52    12:39    11:59    13:20    
 1311 Mario Saare                                         EST 13:00    -        -        -        -        
 1312 Indrek Saarepera                                    EST -        13:55    -        11:49    -        
 1313 Vito Satrapa                   OLC Wienerwald       AUT -        13:58    -        -        -        
 1314 Herkki Suurman                                      EST 13:02    13:49    12:35    -        -        
 1315 Tomas Zdrahal                  Hana Orienteering    CZE 13:10    14:01    12:47    11:51    13:12    
 1316 Marek Wolowczyk                UNTS                 POL 13:07    13:54    12:43    12:01    13:14    
 1317 Marko Laine                                         FIN 12:56    13:41    12:21    11:41    13:08    
 1318 2 Vacant                                            EST 12:54    13:40    12:25    11:43    13:05    
 1319 3 Vacant                                            EST 12:57    13:43    12:15    11:37    13:04    
 1320 4 Vacant                                            EST 12:55    13:38    12:19    11:31    13:07    

M21C
2530m 17KP Climb 33m Start: Hertz
2080m 13KP Climb 10m Start: Hertz
4160m 14KP Start: Hertz
4880m 36KP Start: Hertz
4830m 11KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1337 Grzegorz Doliński              BKS Wataha Warszawa  POL 13:10    13:30    11:52    13:25    13:48    
 1338 Jürgen Karvak                                       EST -        13:29    -        -        -        
 1339 Jevgeni Shejanov               SRD SK               RUS -        -        -        -        13:49    
 1340 Aleksei Spiridonov             Gaasiekspert         EST 13:11    13:28    11:50    13:24    13:47    
 1341 1 Vacant                                            EST 13:07    13:24    11:48    13:21    13:39    
 1342 2 Vacant                                            EST 13:08    13:23    11:46    13:20    13:45    
 1343 3 Vacant                                            EST 13:09    13:26    11:44    13:22    13:43    
 1344 4 Vacant                                            EST 13:06    13:27    11:40    13:19    13:40    
 

W12
1470m 9KP Start: Hertz
1390m 10KP Climb 10m Start: Hertz
2150m 10KP Start: Hertz
2190m 19KP Start: Hertz
2640m 7KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1361 Nelli Aaltonen                 Lynx                 FIN 13:03    -        -        -        -        
 1362 Emily Adenstedt                Orienteering Kloster AUT 12:55    13:56    12:15    13:24    13:02    
 1363 Ameliya Dimitrova              Valdi Sofia          BUL 12:49    13:53    12:09    13:27    13:00    
 1364 Maria Eller                    HOK                  EST 12:52    -        -        -        -        
 1365 Salla Isoherranen              Lynx                 FIN 13:01    13:58    12:05    13:31    12:58    
 1366 Grete Kuub                     LSF PT               EST 12:58    13:54    -        -        -        
 1367 Patsalueva Liza                Nemiga-Nord          BLR 13:02    14:01    12:11    13:29    12:59    
 1368 Ekaterina Markova              Legenda              RUS 12:57    13:57    12:17    13:28    12:54    
 1370 Kia Mbembela                   Lynx                 FIN 12:53    -        -        -        -        
 1371 Lola Pichel                    OLG St. Gallen/Appen SUI 13:00    13:52    12:13    13:25    12:57    
 1372 Birgit Rõõm                    OK Ilves             EST 12:59    -        -        -        12:55    
 1373 Kerttu Salo                    Punkalaitumen Kunto  FIN 12:54    13:55    12:21    13:32    13:03    
 1374 Milla Tupitsa                  Helsingin Suunnistaj FIN 12:56    13:59    12:19    13:30    12:56    
 1375 Aino Uotila                    Kouvolan Suunnistaja FIN 12:51    14:00    12:07    13:26    12:53    
 1376 Liis Vesilind                  SRD                  EST 12:50    -        -        -        13:01    
 1377 Milla Krupina                                       RUS 12:46    13:44    11:51    13:18    12:51    
 1378 2 Vacant                                            EST 12:47    13:51    12:01    13:21    12:46    
 1379 3 Vacant                                            EST 12:48    13:50    11:57    13:22    12:45    
 1380 4 Vacant                                            EST 12:45    13:45    11:59    13:19    12:52    
 

W14
1900m 12KP Start: Hertz
1590m 11KP Climb 10m Start: Hertz
3140m 11KP Start: Hertz
3390m 26KP Start: Hertz
2780m 9KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1397 Aino Asklöf                    Lynx                 FIN 13:23    -        -        -        -        
 1398 Izabela Borzym                 BKS Wataha Warszawa  POL 13:30    13:33    11:22    13:47    13:00    
 1399 Zuzanna Dolińska               BKS Wataha Warszawa  POL 13:34    13:30    11:16    13:53    12:56    
 1400 Aigi Einmaa                    Rakvere OK           EST 13:33    13:29    11:24    13:51    12:59    
 1401 Suvi Heikkilä                  Lynx                 FIN 13:20    13:39    11:20    13:46    13:01    
 1402 Caitlin Irving                 West Cumberland OC   GBR 13:29    13:36    11:42    13:48    12:54    
 1403 Barbora Janderova              Hana Orienteering    CZE 13:25    13:32    11:44    13:44    12:55    
 1404 Eliise Kesküla                 HOK                  EST 13:32    -        11:30    -        -        
 1406 leana jete korb                ok värska peko       EST 13:22    13:35    11:26    13:45    12:58    
 1407 Johanna Laanoja                OK Põlva Kobras      EST 13:24    13:31    11:36    13:52    12:57    
 1408 Helena Maripuu                 HOK                  EST 13:28    -        -        -        -        
 1409 Dankova Olena                  KSO Kompas           UKR 13:35    13:41    11:34    13:50    13:05    
 1410 Kerttu Peura                   Espoon Suunta        FIN -        13:28    -        -        -        
 1411 Juliana Pötsch                 sportunion schöckl o AUT 13:19    13:34    11:32    13:49    13:02    
 1412 Sabina Smolkova                Hana Orienteering    CZE 13:21    13:37    11:40    13:55    12:53    
 1413 Siiri Talts                    HOK                  EST 13:26    -        11:38    -        -        
 1415 Rusakova Uliana                O-club               RUS 13:27    13:40    11:28    13:43    13:03    
 1416 Mit Van Bruggen                Trol Belgium         BEL 13:31    13:38    11:18    13:54    13:04    
 1417 Carolin Tammsoo                                     EST 13:18    13:21    11:12    13:35    12:47    
 1418 2 Vacant                                            EST 13:16    13:23    11:02    13:36    12:45    
 1419 3 Vacant                                            EST 13:17    13:26    11:08    13:42    12:48    
 1420 4 Vacant                                            EST 13:15    13:24    11:00    13:41    12:52    
 

W16
2080m 15KP Start: Hertz
1900m 13KP Climb 10m Start: Hertz
3210m 12KP Start: Hertz
3390m 26KP Start: Hertz
2960m 10KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1437 Pia Calderara                  Lynx                 FIN 13:28    -        -        -        -        
 1438 Urtė Čaplikaitė                Takas OK             LTU 13:19    13:34    11:35    13:26    13:35    
 1439 Ying Yau Stephanie Chu         Hong Kong Orienteeri HKG 13:20    13:31    11:17    13:32    13:28    
 1440 Elina Heinonen                 MS Parma             FIN 13:24    13:28    11:39    13:28    13:31    
 1441 Triin Helimets                 HOK                  EST 13:32    13:40    11:27    13:23    13:29    
 1442 Julia Hirvonen                 Kyrös-Rasti          FIN 13:27    13:36    -        -        -        
 1444 Kaisa Kahre                    OK Võru              EST -        -        11:19    -        -        
 1445 Yulia Kuznetcova               Moscow Compass       RUS 13:22    13:35    11:33    13:33    13:34    
 1446 Cheuk Ki Leung                 Hong Kong Orienteeri HKG 13:26    13:38    11:21    13:27    13:32    
 1447 Gintarė Mikolavičiūtė          OK Ąžuolas           LTU 13:23    13:39    11:37    13:25    13:33    
 1448 Anastasija Pahhomenkova        SRD                  EST 13:21    13:32    11:31    13:30    13:37    
 1449 Raita Pakkanen                 Vehkalahden Veikot   FIN 13:30    13:29    11:23    13:24    13:36    
 1450 Elena Rakhmanina               Moscow Compass       RUS 13:31    13:37    11:29    13:29    13:30    
 1451 Marina Sulimova                Moscow Compass       RUS 13:29    13:30    11:25    13:31    13:38    
 1452 Teele Telgma                   SK Saue Tammed       EST 13:25    13:33    -        -        -        
 1453 Saara Pernu                    Espoon Suunta        FIN 13:16    13:27    11:11    13:21    13:26    
 1454 Lorely Kõrvel                  Kobras               EST 13:18    13:23    11:13    13:20    13:22    
 1455 3 Vacant                                            EST 13:17    13:21    11:01    13:17    13:20    
 1456 Greta Biskop                                        EST 13:15    13:25    11:03    13:19    13:23    
 

W18
2370m 15KP Start: Hertz
2160m 15KP Climb 10m Start: Hertz
5320m 16KP Start: Hertz
5530m 46KP Start: Hertz
3300m 9KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1473 Merilin Anijärv                SK SRD               EST 13:25    14:14    12:58    14:04    13:19    
 1474 Anna Maria Antonowicz          UNTS Warszawa        POL 13:23    14:07    13:00    14:01    13:27    
 1475 Julia Bonat                    KS Spójnia Warszawa  POL 13:27    14:13    12:42    14:03    13:20    
 1476 Dominika Kalenska              ATU Kosice           SVK 13:24    14:10    13:08    14:05    13:25    
 1477 Nika Kalinina                  Tropa                RUS 13:20    14:09    12:40    14:06    13:26    
 1478 Signe Kallion                  OK Võru              EST -        -        12:56    -        13:23    
 1479 Kristel Kõivo                  OK PEKO              EST 13:13    14:11    -        13:59    13:18    
 1480 Anu Kängsep                                         EST -        -        13:06    13:57    13:16    
 1481 Hoi Yi Law                     HKOC                 HKG 13:22    14:04    12:44    14:08    13:17    
 1482 Epp Paalberg                   Rakvere OK           EST -        -        13:04    -        -        
 1483 Roos Lisette Parmas            SRD                  EST 13:29    14:06    13:02    14:00    13:24    
 1484 Emily Raudkepp                 Värska OK Peko       EST 13:14    14:16    -        -        13:15    
 1485 Kaisa Rooba                    Rakvere ok           EST 13:19    14:05    -        -        -        
 1487 Camilla Larsson Rosenvold      Porsgrunn o-lag      NOR 13:15    14:17    12:50    13:56    13:29    
 1488 Yana Zjuhova                   SRD SK               RUS 13:16    14:08    12:52    14:07    13:21    
 1489 Tiina-Maria Tali               Harju KEK RSK        EST 13:26    -        -        -        -        
 1490 Maria Vasilenok                Orion                BLR 13:18    14:18    12:46    14:02    13:28    
 1491 Liina Vesilind                 SRD                  EST 13:17    14:15    12:48    -        -        
 1492 Kristin Viikmaa                OK West              EST 13:21    -        -        -        -        
 1493 Kelly Vildek                   Rakvere OK           EST 13:28    14:12    12:54    13:58    13:22    
 1494 Epp Paalberg                                        EST 13:09    13:58    12:32    13:52    13:10    
 1495 2 Vacant                                            EST 13:11    14:03    12:28    13:51    13:09    
 1496 3 Vacant                                            EST 13:10    13:57    12:24    13:54    13:14    
 1497 4 Vacant                                            EST 13:12    13:59    12:36    13:53    13:08    
 

W20
2680m 17KP Start: Hertz
2590m 15KP Climb 15m Start: Hertz
5860m 16KP Start: Elisa
5530m 46KP Start: Hertz
3510m 9KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1514 Rusakova Diana                 O-club Moscow        RUS 13:40    13:57    11:51    13:44    12:56    
 1515 Evgenia Melnikova              Rus Veteran          RUS 13:38    13:58    11:49    13:47    12:55    
 1516 Reetta Pakkanen                Vehkalahden Veikot   FIN 13:37    14:00    11:53    13:46    12:53    
 1517 Kristin Puusepp                                     EST 13:27    13:59    -        -        -        
 1519 Annija Anna Zalaiskalna                             LAT 13:35    13:51    11:39    13:41    12:45    
 1520 2 Vacant                                            EST 13:34    13:56    11:41    13:38    12:50    
 1521 3 Vacant                                            EST 13:36    13:50    11:33    13:43    12:52    
 1522 4 Vacant                                            EST 13:33    13:53    11:45    13:37    12:49    

W21A
3200m 21KP Start: Elisa
3160m 19KP Climb 25m Start: Elisa
6110m 16KP Start: Elisa
7690m 57KP Start: Elisa
4480m 14KP Start: Elisa
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1539 Triin Aedmäe                   Kobras               EST -        13:31    -        -        13:02    
 1540 Päivi Autio                    Hiisirasti           FIN -        13:42    -        -        -        
 1541 Sarah-Jane Barrable            South London         GBR 13:07    14:05    11:45    12:43    13:19    
 1542 Peichi Chuang                                       TWN 13:21    13:55    11:19    12:51    13:22    
 1543 ELENA DOKHTUROVA               TOMSK                RUS 12:56    14:09    11:37    13:07    12:57    
 1544 Sisa Dorottya                  JMD Jaszapati        HUN 13:10    13:56    11:31    13:21    12:53    
 1545 Kinga Górska                   UMKS Orkan Ostróda   POL 13:12    13:57    12:13    12:45    13:17    
 1546 Gry Granstedt                  NTNUI                NOR -        -        11:21    12:49    13:09    
 1547 Gina Granstedt                 Halden SK            NOR -        -        11:47    12:53    12:59    
 1548 Marianne Haug                  OK Võru              EST 12:57    13:51    12:03    13:09    13:20    
 1549 Tuuli Heikkilä                 Lynx                 FIN 13:22    13:28    11:27    12:59    13:15    
 1550 YICHING HUANG                  CTOA                 TWN 13:04    13:47    11:29    12:35    13:16    
 1551 Helen Jürjo                    Saaremaajooks.ee     EST -        -        -        12:29    -        
 1552 Tiina Kangilaski               TON                  EST 13:14    13:40    -        -        -        
 1553 Jaana Kari                     Länsi-Rajan Rasti    FIN 13:24    14:02    -        -        -        
 1554 Fiona Kirk                     OLG Cordoba          SUI 13:17    13:43    11:43    13:03    13:05    
 1555 Sanni Kivelä                   Angelniemen Ankkuri  FIN 13:13    13:35    -        -        -        
 1556 Agnieszka Kocińska             UMKS Orkan Ostróda   POL 12:59    14:08    12:09    13:13    13:10    
 1557 Liubov Kutsenina               SRD                  RUS -        13:44    11:25    12:57    13:24    
 1558 Tatiana Lakhmanova             Nord-West            RUS 12:54    13:29    11:17    13:17    13:03    
 1559 Ellen Lembra                   OK Kape              EST 12:55    -        -        -        -        
 1560 Rosemonde Léonard              CO Liege             BEL 13:11    14:03    11:41    13:11    13:00    
 1561 Anne-Mari Leskinen             Lynx                 FIN 13:01    13:58    -        -        -        
 1562 Madli-Johanna Maidla           OK Põlva Kobras      EST 13:02    13:45    -        -        12:54    
 1563 Kirstin Maxwell                RR Scotland          GBR 12:49    13:32    -        -        -        
 1564 Merill Mägi                    Kape                 EST -        13:48    -        -        -        
 1565 Maria Nakonechnaya             SRD SK               EST 13:03    13:34    -        -        -        
 1566 Maria Novokovich               Sosnovka Run         EST 12:52    -        -        -        13:12    
 1567 Lotta Oinonen                  Pihkaniskat          FIN 13:20    13:46    -        -        -        
 1568 Nadezhda Orlova                                     RUS 12:51    13:33    11:33    12:37    13:23    
 1569 Anna Orlova                    Losiny53rus          RUS 13:08    14:01    11:49    12:41    13:01    
 1570 Aislinn Prendergast                                 AUS 13:16    13:49    12:11    12:31    13:21    
 1571 Eeva Rautanen                  Tuupovaaran Sepot    FIN -        -        11:53    12:33    13:08    
 1572 Annika Rihma                   OK Põlva Kobras      EST -        13:50    11:35    -        13:11    
 1573 Sigrid Ruul                    JOKA                 EST 13:18    -        -        -        -        
 1574 Kristina Rybakovaite           ISK G-Sportas        LTU 12:50    13:30    11:59    -        -        
 1575 Marge Sargma                   Tammed               EST -        13:37    -        -        -        
 1576 Ekaterina Savkina              Espoon Suunta        FIN 13:23    13:41    -        -        -        
 1577 Anna Selezneva                 Orienta-Kuncevo      RUS 12:58    13:59    11:51    13:23    12:55    
 1578 Tessa Strain                   Edinburgh University GBR 13:15    14:00    11:57    12:39    12:56    
 1579 Tatsiana Zhuravleva            Silwan Liuks         BLR 13:25    14:07    -        -        13:04    
 1580 Alla Zinina                    Losiny53rus          RUS 13:06    14:06    11:23    12:47    13:06    
 1581 Anu Uhotoinen                  Hiidenkiertäjät      FIN -        13:36    -        -        -        
 1582 Mariann Ulvestad               Bækkelaget           NOR 12:53    13:52    11:55    13:01    13:14    
 1583 Siri Ulvestad                  Nydalens SK          NOR 13:09    13:53    11:39    13:19    13:18    
 1584 Triinu Villard                 SK100                EST -        13:39    -        -        -        
 1585 Alexandra Vislyaeva                                 RUS 13:05    14:04    12:01    13:15    13:13    
 1586 Szu Ying Wu                    Chinese Taipei       TWN 13:19    13:38    12:07    12:55    13:07    
 1587 Natalja Arhipova               Orienta-Star         RUS 13:00    13:54    12:05    13:05    12:58    
 1588 Triin Aedmäe                   Kobras               EST 12:45    13:21    11:13    12:15    12:50    
 1589 Emilia Stählberg                                    FIN 12:48    13:20    11:15    12:21    12:52    
 1590 Kadri Limberg                  LSF                  EST 12:47    13:27    11:07    12:25    12:47    
 1591 Lotta Oinonen                  WST                  EST 12:46    13:23    11:01    12:27    12:46    
 1592 5 Vacant                                            EST -        13:25    -        -        -        
 1600 13 Vacant                                           EST -        -        -        12:17    -        
 1601 14 Vacant                                           EST -        -        -        12:19    -        
 1606 19 Vacant                                           EST -        -        -        -        12:49    
 1607 20 Vacant                                           EST -        -        -        -        12:48    

W21B
2500m 17KP Climb 31m Start: Hertz
2080m 13KP Climb 10m Start: Hertz
5320m 16KP Start: Hertz
5530m 46KP Start: Hertz
3700m 7KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1608 Marge Anijärv                  SK Mercury           EST 13:05    13:45    12:16    13:30    -        
 1609 Liina Aru                                           EST 13:01    13:41    -        -        -        
 1610 Elena Chernenko                AKFA                 RUS 12:54    13:43    12:06    13:29    13:41    
 1611 BRIGIDA CUENCA ADAN            COMA                 ESP 13:03    13:56    12:14    13:25    13:39    
 1612 Elka Dimitrova                 Valdi Sofia          BUL -        -        12:22    13:33    13:37    
 1613 Alija Ishmukametova            Vesta spb            RUS 13:00    -        12:12    13:31    -        
 1614 Thea Kaljur                    KEK RSK              EST -        13:46    -        -        -        
 1615 Elena Kasatkina                NINO                 RUS 12:57    13:54    12:10    13:23    13:44    
 1616 Keiu Kask                                           EST 12:49    -        -        -        -        
 1618 Ka Man Leung                   OK Södertörn         HKG 12:56    13:53    12:08    13:32    13:47    
 1619 Marina Meleshko                                     RUS 12:58    13:50    -        -        -        
 1620 Nikiforova Natalya             TechnoPort           RUS 12:51    13:42    12:20    13:34    13:38    
 1621 Sabine Nieke                   USV TU Dresden       GER 13:02    13:55    -        -        -        
 1622 Kadi Niggulis                                       EST -        -        -        -        13:40    
 1623 Ingrid Piht                    SK Mercury           EST 13:07    -        -        -        -        
 1624 Grethe-Johanna Ploompuu        Harju KEK RSK        EST 12:59    13:52    -        -        -        
 1625 Linda Puusalu                  OK Kobras            EST 12:53    13:49    12:02    -        -        
 1626 Sona Pötsch                                         SVK 12:52    13:40    12:18    13:27    13:42    
 1627 Raili Rooba                    Rakvere OK           EST 12:55    13:47    12:04    13:28    13:46    
 1628 Marge Sargma                   Tammed               EST 13:06    -        -        -        13:43    
 1629 Kairi Tuulmägi                 SK Mercury           EST -        13:51    -        -        -        
 1630 Chu Hsien Wang                 CTOA                 TWN 12:50    13:48    12:00    13:24    13:45    
 1631 Maarika Vask                   OK Ilves             EST 13:04    13:44    11:58    13:26    13:36    
 1632 Grethe-Johanna Ploompuu                             EST 12:47    13:35    11:46    13:20    13:34    
 1633 2 Vacant                                            EST 12:45    13:33    11:48    13:17    13:35    
 1634 3 Vacant                                            EST 12:46    13:39    11:44    13:22    13:31    
 1635 4 Vacant                                            EST 12:48    13:34    11:52    13:21    13:32    
 1645 Külli Tõnus                    HOK                  EST -        -        -        13:15    -        

W21C
2330m 15KP Climb 23m Start: Hertz
1900m 13KP Climb 10m Start: Hertz
3140m 11KP Start: Hertz
3390m 26KP Start: Hertz
3300m 8KP Start: Hertz
Bib   Name                           Club                 Ctr StartTim StartTim StartTim StartTim StartTim 
 1652 Nina Asikainen                 Keravan Urheilijat   FIN 13:13    14:15    12:06    -        -        
 1653 Teele Eensaar                  Ilves                EST -        -        -        14:08    -        
 1654 Malinkina Ekaterina            Vladivostok          RUS 13:11    14:09    -        -        -        
 1655 Katleen Goossens               Trol Belgium         BEL 13:10    14:13    12:02    14:09    13:30    
 1656 Diana Gordon                   KU AZS WAT Warszawa  POL 13:09    14:11    12:08    14:06    13:32    
 1657 Anita Karnit                   SRD                  EST 13:15    14:12    12:04    14:05    13:31    
 1658 Riina Markku                   Mustalammen Pallo    FIN -        -        12:12    14:04    13:33    
 1659 Kristina Vesilind              SRD                  EST 13:12    14:14    -        -        -        
 1660 Tsz Ying Yu                    Metropolitan Oriente HKG 13:14    14:10    12:10    14:07    13:29    
 1661 Kaisa Pohjola                  Hauhon Sisu          FIN 13:06    14:02    11:48    14:03    13:24    
 1662 Melanie Monard                                      EST 13:07    14:03    11:56    13:57    13:26    
 1663 Veronika Kolvekova                                  SVK 13:08    14:04    11:58    13:59    13:28    
 1664 4 Vacant                                            EST 13:05    14:05    11:52    14:02    13:22    
 1673 13 Vacant                                           EST -        -        -        14:00    -        
 1674 14 Vacant                                           EST -        -        -        13:56    -        
 

SK 100
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2016, www.tak-soft.com